Skopiuj link

32. Festiwal Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie | Powietrze | Ruah

Trzy poprzednie edycje FKŻ oraz Prolog do 30. FKŻ dedykowane były trzem żywiołom: ziemi, ogniowi i wodzie;  tegoroczna – dedykowana powietrzu – zamknęła ten żywiołowy cykl. Punktem odniesienia było hebrajskie słowo RUAH, które dosłownie znaczy powietrze, ale też ma inne znaczenia, które stały się inspiracją dla tegorocznego programu Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tak pisze o nich Janusz Makuch, założyciel i dyrektor FKŻ:

Ruah pojawia się w Tanachu blisko 400 razy. Jego trzy podstawowe znaczenia, to:

            Duch (Boży) – Ruah Elochim (Ks. Sdz. 6:34, 1 Ks. Sam. 16:14, 1Ks.Krl. 18:12)
            Oddech, ożywcze tchnienie (Ks. Ezechiela 37; 5, Hiob 12;10 )
            Wiatr, powiew (Ex. 10;13 Ks. Liczb 11;31)

Szukając tzw. „elementu spójnego”, który zawiera w sobie te trzy podstawowe znaczenia i który jako żydowski „znak” jest czytelny dla (niemal)  wszystkich, znajdujemy oto instrument, który za sprawą świadomości oddechu wyraża obecność Ruah Elochim, zaś za sprawą powietrza dochodzi i przenika w najodleglejsze zakątki ludzkiej duszy i jego świata. Tym słowem / obrazem / instrumentem jest szofar.

Szofar jest jedynym, biblijnym instrumentem zachowanym i używanym po dziś dzień, szczególnie podczas uroczystości religijnych, choć nie służy wyłącznie celom liturgicznym. Przykładowo – jego dźwięk przestrzegał przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, zapowiadał początek, jak i koniec wojny…

Szofar rozbrzmiewa przez cały miesiąc Elul, poprzedzający rozpoczęcie w miesiącu Tiszri żydowskiego, nowego roku ( Rosh HaShana ).

Szofar rozlega(ł) się, kiedy nadchodzi czas Szabatu.

Szofar przypomina nam, że początkowy podmuch powietrza zainspirował (i wciąż inspiruje – pobudza do życia) człowieka, kiedy ten został stworzony.

Szofar przypomina płacz człowieka pogrążonego w (stanie) niewoli (po zburzeniu Świątyni), a jednocześnie zapowiadając nadejście Szabatu, obwieszcza nadchodzącą wolność.

Szofar w rękach proroka Eljasza poprzedzi nadejście Mesjasza. Jego głos rozlegnie się ze szczytu Góry Oliwnej uprzedzając Sąd Ostateczny.

Szofar rozbrzmiewa w Kazimierzu, na ulicy Szerokiej, na samym początku festiwalowego koncertu, w pobliżu trzech synagog, cmentarza Remuh, wielotysięcznego tłumu i niezliczonych knajp pseudo-żydowskich.

32. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu odbyła się dokładnie 35 lat od pierwszej edycji FKŻ w roku 1988.

Od 2019 roku sercem Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Namiot FKŻ, a w zasadzie przykryty dachem plac na skrzyżowaniu ulicy Józefa z ulicą Wąską. To tam odbywa się zdecydowana większość wydarzeń FKŻ: od wykładów, spotkań i warsztatów po wydarzenia muzyczne, audycje radiowe itp. Tam też działa Cheder 2.0, czyli klub festiwalowy.

Drugim mocno kojarzonym z FKŻ miejscem jest synagoga Tempel, która na czas festiwalu zamieniała się od lat w salę koncertową. Niestety, z powodu konieczności przygotowania synagogi do kompleksowego remontu, nie mogliśmy Was tam zaprosić w tym roku, a festiwalowe koncerty odbywały się w gościnnych progach Muzeum Inżynierii i Techniki – również na krakowskim Kazimierzu!

Nową lokalizacją dla FKŻ była również synagoga Wysoka, w której podziemiach urządziliśmy festiwalowe kino, a na 1. piętrze odbywały się warsztaty i performance. Tradycyjnie już gościliśmy w Hevre, Alchemii, w mieszkaniu rodziny Bosaków oraz podczas spacerów i zwiedzań – w wielu zakątkach Kazimierza, Podgórza i Starego Miasta.

Po trzech latach pandemicznej nieobecności, powróciliśmy również na ulicę Szeroką z naszym kulturowym koncertem Szalom na Szerokiej.

Specjalnie na ten koncert zaprosiliśmy czołówkę izraelskich muzyków: Liraz, występującą z artystkami z Iranu; świętujący swoje 20-lecie zespół Boom Pam, zaprosili na scenę Netę Elkayam, Kutimana i Shaia Tsabari. Oprócz nich wystąpili również artyści, którzy wcześniej koncertowali w Muzeum Inżynierii i Techniki: Piyut Ensemble, Michael Winograd & The Honorable Mentshn z Joshem Dolginem oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego z Frankiem Londonem i Lorinem Sklambergiem. 6-godzinny koncert tradycyjnie zakończył się koncertem w wykonaniu All Stars Festival Orchestra. Koncert prowadzila Alicja Popiel z TVP Kraków, Janusz Makuch oraz debiutująca na festiwalowej scenie Ula Nowak.

Swoje 25-lecie na scenie świętował podczas FKŻ Bester Quartet – pierwszy z polskich zespołów, który John Zorn zaprosił do swojej wytwórni Tzadik. Na 32. FKŻ krakowski zespół MLDVA (który powstał na 25. FKŻ) wraz z Petrą Nachtmanovą przygotowali projekt specjalny – był to koncert z okazji 45-lecia wydania jednej z najważniejszych płyt w historii współczesnej muzyki izraelskiej, zatytułowanej Grazia, autorstwa nastoletniej Grazii Peretz.

Wydarzenia muzyczne to także imprezy Djskie, które w tym roku odbywały się zarówno w Namiocie FKŻ (Orion Orient, Daniel Drumz, czy też Eta Hox), jak też w Alchemii (DJ Socalled), która gościła tradycyjne nocne jam sessions oraz koncert Franka Londona i live act Tony’ego Kaye, reżysera American History X. Namiot FKŻ gościł również krakowski kolektyw Chvost oraz muzyczną audycję na żywo realizowaną dla Radia Kraków.

Zapisy koncertów są dostępne na stronie 32.jewishfestival.pl, a klipy z koncertów również na kanale FKŻ na YouTube. Dwa odcinki relacji Telewizji Polskiej  z koncertu Szalom na Szerokiej są dostępne na platformie VOD TVP.

Chociaż muzyka jest najbardziej widoczną częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej, stała się niejako znakiem jakość naszego festiwalu, to równie ważna jest jego część edukacyjna, która pozwala nam realizować nasze cele statutowe.

W tegorocznej edycji tę część edukacyjną wypełniły dwa wątki:

          Ruah – powietrze, które było tematem 32. FKŻ oraz
          75. rocznica powstania Państwa Izraela.

Część wykładową zainaugurował swoim wykładem o powietrzu Janusz Makuch. Wątek ten kontynuował również w swoich dwóch wykładach rabin Boaz Pash, był on obecny w warsztatach Beaty Miligan i Agnieszki Kolanowskiej, Moniki Krajewskiej oraz Marleny Seroussi. Ruah był też tematem spaceru przygotowanego przez Janusza Makucha.

Do rocznicy powstania Izraela odnieśli się w swoich wykładach: Ambasador Izraela dr Yacov Livne, Matti Friedman, Yossi Klein Halevi. Sposobem na przybliżenie historii i dokonań tego młodego państwa była projekcja serii filmów zrealizowanych przez Yaira Qedara pt. The Hebrews, przedstawiającej najważniejsze postaci życia społecznego, kulturowego i politycznego Izraela. Projekcje rozpoczęliśmy spotkaniem z reżyserem, który też pokazał swój inny film – Gay Days – w Dom EQ, centrum dla osób LGBTQ+, prowadzonym przez Federację Znaki Równości.

O Izraelu opowiadał też dziennikarz Jacek Tacik: pretekstem była jego książka, której prezentacja była częścią tradycyjnego już Programu Literackiego. W jego ramach odbyły się także spotkania z Ishbel Szatrawską oraz Patrycją Dołowy i Zuzanną Hertzberg.

Yair Qedar, Tadeusz Marek, fot. Edyta Dufaj
Zuzanna Hertzberg, fot. Edyta Dufaj
Patrycja Dołowy, Paulina Małochleb, fot. Edyta Dufaj
dr Yacov Livne, Ambasador Izraela w Polsce, fot. Edyta Dufaj
Rabin Boaz Pash, fot. Edyta Dufaj
Jacek Tacik, fot. Edyta Dufaj
Edwin Seroussi, fot. Edyta Dufaj
Yosi Klein Halevi, fot. Edyta Dufaj
Ishbel Szatrawska, Aga Kozak, fot. Edyta Dufaj
Janusz Makuch, fot. Edyta Dufaj
Matti Friedman, fot. Edyta Dufaj

Tradycyjnie też odbyły się zajęcia dla seniorów w ramach Pracowni Seniora, a listę warsztatów 32. FKŻ dopełniają warsztaty klezmerskie z Frakiem Londonem i Michaelem Winogradem, warsztaty piyut z Yairem Harelem oraz członkami Piyut Ensemble, dwa wykłady / warsztaty muzyczne z Edwinem Seroussi, seria warsztatów kulinarnych z Bartkiem Kieżunem oraz cieszące się ogromną popularnością (musieliśmy organizować dodatkowe spotkania) warsztaty taneczno-ruchowe prowadzone przez Natalię Iwaniec metodą gaga – opracowaną przez izraelskiego tancerze Ochada Naharina.

W programie nie zabrakło też zwiedzań: historyczny, społeczny i kulturowy kontekst dla wydarzeń 32. FKŻ przedstawiły podczas różnorodnych spacerów Anna Kiesell, Róża Klijanowicz, Agi Legutko, Paulina Żelazko oraz – w języku ukraińskim – Irena Michałowicz.

Osobny blok wydarzeń to projekt artystyczny Lehavdil. To była nasza trzecia już współpraca z berlińskim kolektywem kuratorek Curatorial Collective for Public Art. Po dedykowanym ogniowi projekcie Kumzits w 2021 i na nowo interpretującym krakowskie legendy Maiseh w 2022, w tym roku projekt zatytułowany Lehavdil / Oddzielenie był inspirowany symboliką ceremonii Hawdali, oddzielającej święty czas Szabatu od czasu zwykłego dnia. Swoje instalacje, performance i warsztaty w ramach tego projektu zaprezentowali Wojtek Blecharz, Shelley Etkin i Florence To. Kuratorki Lianne Mol i Yael Sherill podczas spotkań kuratorskich mówiły zarówno o samej ceremonii, jak też o jej interpretacji przez trójkę zaproszonych artystów.

Lehavdil, fot. Edyta Dufaj
Wojtek Blecharz, fot. Edyta Dufaj
Wojtek Blecharz: Passage. In Harmony. For Angelic Organ, fot. Edyta Dufaj
Shelley Etkin, , fot. Edyta Dufaj
Shelley Etkin: Besamim: Spotkania z ziołami - warsztat, fot. Edyta Dufaj
Shelley Etkin: Besamim: Spotkania z ziołami - instalacja, fot. Edyta Dufaj
Florence To, fot. Edyta Dufaj
Florence To: Inter.Enlace.Echo, fot. Edyta Dufaj

Podczas 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej odbyła się także upamiętniająca krakowskich Żydów ceremonia Zachor, prezentacja projektu KazLab, wystawa Listen to the Wind Blow w Shefter Gallery oraz Powroty w Cricotece. Janusz Makuch i Ula Nowak nagrali również audycję dla Radia Kraków o szofarze – jego pochodzeniu, funkcji oraz muzyce. Szabatowy brunch serwowany przez Cheder w Namiocie FKŻ był szansą do posilenia się przed koncertem Szalom na Szerokiej.

Każdego roku w organizacji FKŻ pomaga nam ogromna grupa wolontariuszy – Macherów. Od kilku już lat rozwijamy wolontariat międzynarodowy oraz wolontariat seniorów, a dzięki grantowi z Unii Europejskiej poprzez Europejski Korpus Solidarności od trzech lat możemy organizować miesięczny program adresowany do młodzieży z całego świata.

W tym roku oprócz tego, że wolontariusze pomagali nam w przygotowaniach i realizacji 32. FKŻ, brali udział w specjalnych szkoleniach, wykładach i zwiedzaniach, to po raz pierwszy przygotowali projekt artystyczny, którego finał odbył się w ostatni dzień 32. FKŻ. Spektakl   plenerowy Maggots: On Air w formule teatru ulicznego powstał pod okiem doświadczonych artystek z Niemiec i Hiszpanii, ale autorami scenariusza, reżyserami i wykonawcami byli sami wolontariusze!

Po raz pierwszy w historii FKŻ, przez 6 miesięcy pracowali z nami jako stażyści dwaj zagraniczni wolontariusze: Jules z Francji i Tal z Izraela. To dla nas zupełnie nowy etap w rozwijaniu współpracy z wolontariuszami.

Jules zajmował się koordynacją projektu artystycznego wolontariusz Maggots, prowadził konto Macherów na Instagramie oraz  przygotowywał grafiki do internetu, a Tal zajmował się produkcją klipów promocyjnych i innych materiałów video promujących i podsumowujących 32. FKŻ oraz przygotowywaniem materiałów video do social mediów.

Cieszymy się, że dzięki wspólnej pracy, życzliwości, zaangażowaniu i wsparciu tak wielu osób i instytucji, po raz kolejny udało nam się zorganizować udany festiwal. Dziękujemy!

115 wydarzeń 32. FKŻ, w tym:
18 wydarzeń muzycznych
(koncerty, DJ party, jam sessions)
14 wykładów, spotkań, w tym Program Literacki
21 warsztatów, w tym Pracownia Seniora
14 zwiedzań
17 wydarzeń w ramach Lehavdil
15 projekcji filmów
16 innych wydarzeń

133 artystów, wykładowców, instruktorów
z 12 krajów: Polska, Izrael, Ukraina, USA, Niemcy,
Iran, Łotwa, Wielka Brytania, Turcja, Czechy, Kanada, Hiszpania

62 wolontariuszy z 20 krajów:
Polska, Izrael, Azerbejdżan, Francja, Hiszpania, USA,
Włochy, Niemcy, Portugalia, Pakistan, Bangladesz,
Turcja, Wielka Brytania, Ukraina, w tym
5 wolontariuszy–seniorów

26 292 uczestników wydarzeń na żywo
19 742 odbiorców wydarzeń online

58 206 użytkowników strony www (+5 079)
245 366 ilość odsłon strony www (+19 488)

24 504 ilość obserwujących na Facebooku (+923)
4 479 ilość followersów na Instagramie (+736)
14 785 ilość subskrypcji na YouTube (+ 756)

210 399 średni zasięg postów na FB
43 850 aktywność związana z postami na FB
36 126 zasięg postów na IG
319 wzmianek w polskich mediach, w tym:
173 – w social mediach i 146 – poza social mediami
366 516
zasięg w social mediach
573 859  zasięg poza social media

311 220 PLN ekwiwalent reklamowy (AVE: + 181 058)
174 wskaźnik User Generated Content (UGC: +34)

Łączny zasięg wszystkich informacji o 32. FKŻ w naszych social mediach to 719 312 osób!

Powyższe dane dotyczą czasu trwania kampanii promocyjnej 32. FKŻ (1 czerwca – 4 lipca 2023), bazują na statystykach strony internetowej jewishfestival.pl oraz 32.jewishfestival.pl, Facebooka, YouTube, Instagrama oraz danych z portalu Brand24

Pełną listę sponsorów, darczyńców i partnerów 32. FKŻ znajdziecie tutaj

ORGANIZATORZY

Przewodniczący Stowarzyszenia i Dyrektor Festiwalu
Janusz Makuch

Księgowość
Maria Bobrowska, Klaudia Czaja, Patrycja Marszałek, Elżbieta Woch-Stopa

Koordynatorzy wolontariatu
Michał Dziewit, Maria Kistowska, Mati Kordas, Monika Krawczyk,
Grzegorz Mikunda, Filip Szela, Aleksandra Trakul

Obsługa transmisji i edycja materiałów online
Eventstream: Wojciech Sadowski, Grzegorz Staszek, Artur Staszek

Identyfikacja wizualna 31. FKŻ została  przygotowana przez
Studio Otwarte oraz Weird Gentlemen (Łukasz Podolak)

Biuro Stowarzyszenia i Festiwalu
Edyta Gawlak, Robert Gądek, Ula Nowak, Michalina Pieczonka, Katarzyna Wydra

Stażyści – wolontariusze
Jules Cossenet, Tal Dahari, Justyna Mitianiec

Obsługa techniczna wydarzeń
Agencja Artystyczna Duo Marek Suszkiewicz
ZTE Grupa Fryc

Serwis fotograficzny
Edyta Dufaj, Michał Ramus

Projekt Namiotu FKŻ
Marta Staszków

WYDARZENIA PROGRAMU GŁÓWNEGO 32. FKŻ

WYDARZENIA MUZYCZNE

  1. Michael Winograd & The Honorable Mentshn feat. Josh Dolgin: Michael Winograd (klarnet), Brian Drye (puzon), Will Holshouser (akordeon), Shoko Nagai (fortepian), Zoe Guigueno (kontrabas), David Licht (perkusja), Josh Dolgin (śpiew)
    Koncert dedykowany Tadowi Taube, organizowany pod auspicjami Taube Family Foundation / polska premiera
  2. Songs of Love and Devotion – Piyut Ensemble: Piyut Ensemble: Yosef Abehsira, Eliyahou Edrei, Yehuda Edrei, Hertzel Amouyal, Shlomi Ben-Lulu, Raphaël Bensoussan, Yair Harel, Netanel Zaguri, Avraham Cohen, Simon Cohen, Neriyah Moyal, Halleluya Abehsira (śpiew i klaskanie), Niro Abeksis (oud, gimbri, śpiew), Eliyahu Dagmi (gitara elektryczna), Hanani Zait (ney), David Dagmi, Ariel Smith, Yael Offenbach (instrumenty perkusyjne) / polska premiera
  3. Tratwa muzykantów: Nowy Jork / Sejny / Kraków: Frank London, Lorin Sklamberg, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego: Frank London, Lorin Sklamberg i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego: Dominika Korzeniecka (perkusja), Borys Pol (perkusja), Hubert Okulanis (sakshorn altowy), Mateusz Sznejkowski (puzon suwakowy), Milena Moniuszko (wibrafon, cymbały), Dominik Sekura (trąbka), Kacper Szroeder (trąbka), Marcin Dąbrowski (trąbka), Michał Popiel (trąbka), Paweł Jaczewski (saksofon altowy, klarnet), Gabriel Dzienisiewicz (sakshorn tenorowy), Jan Głembocki (saksofon altowy, klarnet basowy), Mikołaj Pol (wibrafon, cymbały), Michał Moniuszko (kontrabas), Wojciech Szroeder (akordeon, prowadzący zespół)
    Koncert dedykowany pamięci dr. Jana Kulczyka, organizowany we współpracy z Kulczyk Foundation
  4. Szalom na Szerokiej: Liraz Ensemble & The Iranians, Boom Pam with Kutiman, Neta Elkayam and Shai Tsabari (specjalnie dla FKŻ, Polska premiera); Frank London, Lorin Sklamberg i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Michael Winograd and The Honorable Mentshn, Josh Dolgin, Piyut Ensemble.
    Partnerem koncertu Szalom na Szerokiej była Fundacja PZU
  5. Bester Quartet – 25-lecie zespołu: Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce, mandolina), Maciej Adamczak (kontrabas), Ryszard Pałka (perkusja, wibrafon)
  6. Grazia – MLDVA feat. Petra Nachtmanowa: Petra Nachtmanova (wokal), Çınar Timur (gitara), Wojciech Długosz (klawisze), Antonis Skolias (perkusja), Tomasz Jurecki (bas), Grzegorz Dąbek (dub, fx) / specjalnie dla FKŻ / polska premiera
  7. Klasyka jidysz na winylach Vol. 1 & 2 – DJ-set: Josh Dolgin aka DJ Socalled / polska premiera / 2 koncerty
  8. Live act – Tony Kaye (gitara), we współpracy z Value Culture / polska premiera i polski debiut
  9. Live act – Chvost i Çınar Timur: Paulina Bisztyga (śpiew), Paweł Pruski (elektronika), Çınar Timur (baglama, lafta) / polska premiera
  10. Orion Orient – DJ-party: Krzysztof Podolski, Szymon Tuszewski
  11. Jam Session @ Alchemia – Host: Dj Socalled – Josh Dolgin / polska premiera
  12. Daniel Drumz – DJ set: Daniel Szlajnda
  13. Elektro-akustyczne klezmerskie eksploracje: Frank London (trąbka), David Licht (perkusja), Shoko Nagai (fortepian), Will Holshauser (akordeon), Zoe Guigueno (kontrabas) / specjalnie dla FKŻ / polska premiera
  14. Jam session @ Alchemia – Host: Frank London / polska premiera
  15. Shalom Before party: Eta Hox – Aneta Chudzik
  16. Szalom Afterparty: Night Jam Session
  17. Zachor – koncert Jarmuła i Przyjaciele oraz Chór Joyful Voice

Partner koncertów 32. FKŻ: Polskie Linie Lotnicze LOT

WARSZTATY

  1. Gaga / People – warsztaty ruchowo-taneczne metodą gaga – Natalia Iwaniec / 6 spotkań
  2. Mahane Yehuda – Żydowska kuchnia Lewantu i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego – warsztaty kulinarne – Bartek Kieżun aka Krakowski Makaroniarz / specjalnie dla FKŻ
  3. Ha-Carmel Market – Żydowska kuchnia Lewantu i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego – warsztaty kulinarne – Bartek Kieżun aka Krakowski Makaroniarz / specjalnie dla FKŻ
  4. Levinsky Market – Żydowska kuchnia Lewantu i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego – warsztaty kulinarne – Bartek Kieżun aka Krakowski Makaroniarz / specjalnie dla FKŻ
  5. Souk Al-Lakhamim – Żydowska kuchnia Lewantu i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego – warsztaty kulinarne – Bartek Kieżun aka Krakowski Makaroniarz / specjalnie dla FKŻ
  6. Klezmer and Beyond – warsztaty klezmerskie – Frank London i Michael Winograd / 2 spotkania / specjalnie dla FKŻ
  7. Dźwięk Ruah – ducha B-ga studiowanie Tory z Marleną Seroussi / 2 spotkania
  8. Z tej strony tchnienie życia – warsztaty plastyczne – Monika Krajewska / 2 spotkania / specjalnie dla FKŻ
  9. Kolor-Rytm-Obraz. Warsztaty malowania oddechemBeata Miligan, Agnieszka Kolanowska / specjalnie dla FKŻ
  10. Żydowskie pieśni z Ukrainy, o Ukrainie oraz dla Ukrainy – warsztaty śpiewu z Sashą Lurje / specjalnie dla FKŻ

PRACOWNIA SENIORA 

  1. Gaga / People – warsztaty ruchowo-taneczne metodą gaga – Natalia Iwaniec
  2. Kolor-Rytm-Obraz. Warsztaty malowania oddechemBeata Miligan, Agnieszka Kolanowska / specjalnie dla FKZ
  3. Tradycja żydowskich pieśni religijnych – Yair Harel, Piyut Ensemble / specjalnie dla FKZ

WYKŁADY, SPOTKANIA

Wszystkie wykłady powstały specjalnie dla FKŻ 

  1. Ruah, szofar – nasza świadomość: 35 lat FKŻ w Krakowie – Janusz Makuch
  2. Wichry historii, 1948: Pierwsi szpiedzy Izraela i podwójna tożsamość państwa żydowskiegoMatti Friedman
  3. Wojna o demokrację w Izraelu – Yossi Klein-Halevi
  4. Jak syjonizm uratował Żydów w 1945 roku – Yossi Klein-Halevi
  5. Izrael i Polska: wczoraj, dziś i jutro – dr Yacov Livne, Ambasador Izraela w Polsce
  6. Struktura czasoprzestrzeni: równoważyć, czy załamywać?rabin Boaz Pash
  7. Pomiędzy powietrzem i światłemrabin Boaz Pash
  8. Duchowa poezja Rabina Izraela Najara Edwin Serroussi / 2 spotkania
  9. The Hebrews: jak opowiedzieć o hebrajskiej literaturze na 19 sposobów – spotkanie z Yairem Qedarem, reżyserem The Hebrews, prowadzenie: Tadeusz Marek
  10. Value Culture – dyskusja: Adam Swig, Kosha Dillz

PROGRAM LITERACKI

  1. Czy poczucie humoru może uratować dramat? – spotkanie z Ishbel Szatrawską, prowadzenie: Agnieszka Kozak / specjalnie dla FKŻ
  2. Jak nie lubić Żyda – rozmowa o trudnych relacjach polsko-żydowskich – spotkanie z Jackiem Tacikiem, prowadzenie: Michał Olszewski / specjalnie dla FKZ
  3. Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego. – spotkanie z Zuzanną Hertzberg i Patrycją Dołowy, prowadzenie: Paulina Małochleb / specjalnie dla FKZ

ZWIEDZANIA

  1. Synagogi Kazimierza – Ania Kiesell, Róża Klijanowicz, Agi Legutko / łącznie 4 zwiedzania po polsku i angielsku
  2. Żydowski Kraków – Ania Kiesell – łącznie 3 zwiedzania po polsku i angielsku
  3. Życie żydowskie Kazimierz i Podgórze – Róża Klijanowicz, Agi Legutko / łącznie 2 zwiedzania po polsku i angielsku
  4. Kobiety żydowskie na Kazimierzu – Paulina Żelazko / łącznie 2 zwiedzania po polsku i angielsku
  5. Krakowski Kazimierz – Irena Michałowicz – zwiedzanie w jęz. ukraińskim
  6. Getto w Podgórzu – Irena Michałowicz – zwiedzanie w jęz. ukraińskim
  7. Ruah – Droga Powrotu – Janusz Makuch / specjalnie dla FKŻ

LEHAVDIL / ODDZIELENIE

  1. In Harmony for Angelic Organ – partycypacyjne performance dźwiękowe – Wojtek Blecharz / 7 spotkań
  2. Besamim: Spotkania z ziołami – instalacja – Shelley Etkin
  3. Besamim: Spotkania z ziołami – warsztaty – Shelley Etkin – 5 spotkań
  4. Inter.Enlace.Echo – instalacja site-specific – Florence To
  5. Rozmowy z kuratorkami – Yael Sherill, Lianne Mol – 3 spotkania

Projekt powstał specjalnie dla 32. FKŻ we współpracy z Curatorial Collective for Public Art,
ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz Unii Europejskiej – MARIO i Minority Rights Group

MAGGOTS: ON AIR
projekt artystyczny Macherów – wolontariuszy FKŻ

  • pomysł / scenariusz / wykonanie wielkich lalek: The Machers – wolontariusze FKŻ
  • kuratorki: Alex Wellburn, Anne Brüssau, Cèl Zagel, Clarisa Esevich
  • producentka: Cèl Zagel
  • współpraca: Stefanie Oberhoff & Agentur Punch
  • łącznie 7 wydarzeń: 6 warsztatów i spektakl uliczny  / specjalnie dla FKŻ

PROJEKCJE FILMÓW

  1. Auschwitz 360 – projekcja filmu VR (7 projekcji)
  2. Projekcja filmu The Hebrews: The Fourth Window
  3. Projekcja filmu The Hebrews: Black Honey – The life and poetry of Avraham Sutskever
  4. Projekcja filmu The Hebrews: The Raven – Vladimir Ze`ev Jabotinsky
  5. Projekcja filmu The Hebrews: Levantinit – Jacqueline Kahanoff
  6. Projekcja filmu The Hebrews: Mori – Shabazi`s riddle
  7. Projekcja filmu The Hebrews: Zelda
  8. Projekcja filmu The Hebrews: The Last chapter of A.B Yehoshua
  9. Projekcja filmu Gay Days i spotkanie z Yairem Qedarem, reżyserem, współorganizacja: Federacja Znaki Równości / Dom EQ

INNE

  1. Zachorceremonia upamiętniająca krakowskich Żydów, współorganizacja: Fundacja Polania – przemarsz z placu Bohaterów Getta na Kazimierz / specjalnie dla FKŻ
  2. Szabatowy podwieczorekw Chederze 2.0 / specjalnie dla FKŻ
  3. Szofaraudycja Janusza Makucha i Urszuli Nowak dla Radia Kraków / specjalnie dla FKŻ
  4. Kaz-Lab – prezentacja multimedialna
  5. Π AIR 2 – instalacja audiowizualna, Hubert Wencel / specjalnie dla FKŻ
  6. And listen to the wind blow – wystawa w Shefter Gallery
  7. Powrotywystawa w Cricotece we współpracy z Goethe Institut
  8. Shalom Live – transmisja na żywo koncertu w Namiocie FKŻ
  9. Audycja na żywo z Namiotu dla Radia Kraków – Paulina Bisztyga i Aneta Chudzik / specjalnie dla FKŻ

Poniżej znajdziecie zapisy wydarzeń 32. FKŻ(koncerty oraz wykłady i spotkania).
Lista dostępnych nagrań znajduje się w lewym górnym roku playera.

zdjęcia: Edyta Dufaj, Robert Gądek, Michał Ramus