Skopiuj link

Czy poczucie humoru może uratować dramat? (PL/EN)

28.06.2023 - 18:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36, live: Facebook Kraków - Miasto Literatury UNESCO

„Czy poczucie humoru uratuje każdy dramat?” – to pytanie wieloznaczne. Jego punktem wyjścia jest oczywiście „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, głośny dramat Ishbel Szatrawskiej, który w Polsce wręcz odnowił lub wzniecił popularność gatunku i dyskusję o nim. Przy okazji poczucia humoru nie sposób porozmawiać o tym, czym ono jest, jakie są gatunki i co nam, a przede wszystkim dramatowi, literaturze i sztuce – robi.  Jest przecież i czarny, i wisielczy, i narodowy, i szmonces… Czy komediodramat to tylko gatunek, czy raczej – odbicie życia? Jakie są Szatrawskiej poglądy na dramat?

 ***

Ishbel Szatrawska – dramatopisarka, pisarka. Autorka m.in. „Wolnego strzelca” (Instytut Teatralny) i „Żywotu i śmierci pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (Wydawnictwo Cyranka), za który otrzymała m.in. nominację do Paszportu Polityki, nagrodę Odkrycia Empiku i wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dramaturgicznym Eurodram. Jej pierwsza powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Cyranka we wrześniu tego roku. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wieloletnia aktywistka i członkini krakowskich organizacji żydowskich. 


Aga Kozak – podkasterka, dziennikarka. Pracuje  na styku projektów społecznych, kultury, psychologii, edukacji i rozwoju: jestem np. kuratorką krakowskich “Powolnych Sobót” w Pałacu Potockich i opiekunką sekcji lifestyle Kraków STORY. Z wykształcenia kulturoznawczyni, filmoznawczyni, medioznawczyni i nieskończona amerykanistka. Studiowała na UJ, londyńskim Middlesex Univerity i na NYU w Nowym Jorku. Jako dziennikarka pisze artykuły i książki (przez lata do Gazety Wyborczej i Gazeta.pl), robi wywiady  jest autorką i współautorką podcastów (ostatnio współprowadzonego z Kamilą Raczyńską “Podcastu Intymnego”, wcześniej “Sharing is caring”). Zarabia rozmawiając z ludźmi. 

Fot. Emilia Krakówka