Skopiuj link

Tony Kaye & DJ Kosha Dillz

28.06.2023 - 23:00 / Alchemia, ul. Estery 5

Kosha Dillz, izraelsko-amerykański raper i twórca urodzony jako Rami Matan Even-Esh, jest kwintesencją nowojorskiego grindu.

Muzyką zajmuje się od 2006 roku, stworzona przez niego postać „Kosha Dillz” jest skutkiem stłumionej żydowskości i przypomnieniem o jego poprzednim życiu związanym z handlem narkotykami i uzależnieniem. Po wytrzeźwieniu i przypadkowym spotkaniu z Matisyahu dzięki swojemu dawnemu perkusiście, zagrał swój pierwszy całkowicie wyprzedany koncert w klubie jazzowym BB Kinga prezentując freestyle, który nazywa swoim „Matanem” czyli darem.

Kosha Dillz występował i nagrywał z niemal każdą gwiazdą hip-hopu, od Rza Tang Clan po Macklemore, Fat Joe i ASAP Rocky, jednocześnie nawiązując do swoich amerykańsko-żydowskich korzeni poprzez współpracę z Matisyahu, Nissim Black, So Called i Moshav Band.

Ostatnio z Nissimem Blackiem nagrał przebojowy utwór Hanukkah 2.0/3.0, który szybko rozprzestrzenił się w Internecie w czasie ostatniej Chanuki, odtwarzany w setkach tysięcy streamów.

Latem 2022 roku wyreżyserował, wyprodukował i zagrał w swoim pierwszym filmie krótkometrażowym nakręconym w Polsce „Nie wszystko musi być tak poważne”, czarnej komedii, która ma na celu przedstawienie dyskusji o Holokauście z innej perspektywy. Film ten będzie wyświetlany na festiwalach filmowych jeszcze w tym roku.

Obecnie Kosha jest jednym z dwóch żydowskich członków obsady Wild ‘N Out Nicka Cannona na VH1 // Paramount+