Skopiuj link

Historyczna podróż w 75-lecie powstania Państwa Izraela (PL/EN)

02.07.2023 - 16:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36, live: 32.jewishfestival.pl oraz Facebook Kraków - Miasto Literatury UNESCO

HISTORYCZNA PODRÓŻ W 75. ROCZNICĘ POWSTANIA PAŃSTWA IZRAEL – Wyjątkowe spotkanie z Konstantym Gebertem!

SFKŻ, Fundacja ELNET-Poland oraz Wydawnictwo Agora mają przyjemność zaprosić uczestników Festiwalu na wyjątkowe spotkanie.

Izrael obchodzi swe 75. urodziny głęboko podzielony wewnętrznie, jak nigdy w swej historii, choć zarazem, paradoksalnie, jego stosunki zewnętrzne nigdy nie wyglądały lepiej. W najnowszej książce „Pokój z widokiem na wojnę. 75 lat Izraela”* Konstanty Gebert opisuje, jak doszło do tej sytuacji – rozpoczyna na pół wieku przed powstaniem państwa, od narodzin ruchu syjonistycznego, oraz jego niezbyt udanej walki o przekonanie Żydów do powrotu do Ziemi Izraela, opowiada o tym, dlaczego ONZ zaaprobowała powstanie w Palestynie dwóch państw: żydowskiego i arabskiego i jak doszło do ogłoszenia, 14 maja 1948 roku, nowego państwa Izrael – które tego samego dnia zostało zaatakowane przez armie pięciu państw arabskich.

Jak na nieduży kraj w Azji, Izrael zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca w wyobraźni ludzi na całym świecie. Dlaczego tak jest? A może po prostu, skoro Boża obietnica dana Abrahamowi zaowocowała powstaniem judaizmu, a potem także chrześcijaństwa i islamu jako religii pochodnych, to na tej Ziemi zbyt Obiecanej po prostu nie może być nudno?

 

Ziemia zbyt obiecana to pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu. **Konstanty Gebert, autor, opowiada jego historię, pokazuje społeczeństwo, od „wielobarwnego tłumu” poprzez tożsamości diasporyczne, po współczesne spory o to, kto jest Żydem.

Podczas festiwalowego spotkania wraz z gościem specjalnym – Patrycją Dołowy porozmawia o polskich korzeniach Izraela.

 

Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie uczestnicy spotkania będą mieć niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w nagraniu najnowszego odcinka, po raz pierwszy z publicznością! 

 

**Podcast Ziemia zbyt obiecana powstaje we współpracy z Fundacją ELNET, organizacją pozarządową, której celem jest pogłębianie relacji pomiędzy Europą i Izraelem w oparciu o wspólne potrzeby i demokratyczne wartości.

Więcej informacji:

https://ziemiazbytobiecana.pl

https://www.facebook.com/ziemiazabytobiecana

https://www.instagram.com/ziemia_zbyt_obiecana/

 

Konstanty Gebert – jeden z najwybitniejszych żydowskich dziennikarzy, autor wielu książek, wieloletni współpracownik Gazety Wyborczej i miesięcznika Midrasz. Wykładał gościnnie na najważniejszych uniwersytetach w kraju i zagranicą. autor książki Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło, za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak 2022 oraz Nagrodę Klio.

 

Patrycja Dołowy – pisarka, popularyzatorka nauki i sztuki, działaczka społeczna, z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych i artystka wizualna. Jest dyrektorką Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książek Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu (Czarne 2019, nagrodzonej Warszawską Premierą Literacką za książkę sierpnia 2019), Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci (Czarne 2022), współautorką Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (Czarne 2018) i Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego (Czarne 2023).

 

Podcastu można posłuchać m.in. na poniższych platformach:

Spotify https://spoti.fi/3m8manF

Apple https://apple.co/3Itbh7g