Skopiuj link

Świeży powiew autobiografii żydowskiej – nowe przekłady wspomnień Icchoka Lejba Pereca i Mendelego Mojcher-Sforima (PL)

30.06.2023 - 12:00 / JCC Krakow, ul. Miodowa 24

W roku 2022 ukazały się dwa nowe tomy serii Autobiografia Żydów Polskich wydawanej staraniem Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Magdaleną Rutą i dr. Markiem Tuszewickim z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczami z języka jidysz i redaktorami wspomnień klasyków literatury żydowskiej. Rozmawiać będziemy o powieści autobiograficznej Mendelego Mojcher-Sforima Szlojme od reb Chaima, której akcja umiejscowiona została w połowie XIX w. w miasteczkach powiatu słuckiego (Litwa/Białoruś), oraz o reminiscencjach Icchoka Lejbusza Pereca pt. Mgliste lata dzieciństwa, ukazujących dorastanie żydowskiego chłopca w mieście-twierdzy Zamość.

Spotkanie poprowadzi Karolina Koprowska

Seria Żydzi. Polska. Autobiografia, red. Joanna Degler, wydawana jest w ramach projektu „Kanon wspomnieniowy Żydów polskich” kierowanego przez Marcina Wodzińskiego.

Projekt realizowany przez Katedrę Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Wydawnictwem Naukowym PWN, finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

O projekcie

WSTĘP
WOLNY