Skopiuj link

Szalom na Szerokiej

01.07.2023 - 18:00 / ul. Szeroka | live: 32.jewishfestival.pl

Prosimy o zapoznanie się z regulaminami koncertu Szalom na Szerokiej i innymi praktycznymi informacjami dotyczącymi koncertu. 

Program koncertu Szalom na Szerokiej podczas 32. FKŻ

18.00 – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Frank London i Lorin Sklamberg

19.20 – Liraz (info poniżej)

20.50 – Boom Pam feat. Neta Elkayam, Kutiman i Shai Tsabari (info poniżej)

22.15 – Piyut Ensemble

23.10 – Michael Winograd & The Honorable Mentshn feat. Josh Dolgin

Po trzech latach nieobecności wraca na ulicę Szeroką „Jewish Woodstock”, czyli wielogodzinny i tego rodzaju jedyny na świecie koncert muzyki żydowskiej – Szalom na Szerokiej!

Z czterech stron Izraela i świata Diaspory powieje ożywczy wiatr odnowionej żydowskiej muzyki, zawiruje   w sercu Kazimierza, porwie nas wszystkich i uniesie poza granice uprzedzeń i czasu, gdzie – o dziwo! – nie ma podziału na religie, rasy, gender, partie polityczne, czy temu podobne i gdzie – o dziwo! – wszystkich ogarnia to samo Ożywcze Tchnienie / Ruah, czyli Święty Duch Normalności.

Rozpoczniemy ceremonią dęcia w szofar. W ten sposób oczyścimy wspólne powietrze od polityczno-religijnych zanieczyszczeń, aby nam wszystkim lżej było oddychać. I zakończymy dęciem w szofar, aby te złe duch y odstraszyć. Dlatego niech każdy przyniesie ze sobą swój szofar!

Zobaczcie, jakim fenomenem jest koncert Szalom na Szerokiej: kto na nim wystąpił w ciągu minionych 35 lat, poczytajcie anegdoty i mało znane fakty – zgromadziliśmy je dla Was wszystkie na naszej stronie

W ciągu sześciu godzin koncertu posłuchacie bogactwa muzyki żydowskiej z wielu zakątków świata, a gośćmi specjalnymi (choć nie jedynymi) będą:

LIRAZ

Izraelska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka – swoją muzykę w stylu electro-pop przeniosła do „undergroundu”, zmieniając ten rozrywkowy styl w coś niebezpiecznego, a zarazem jeszcze piękniejszego, niż dotychczas.

Podczas pracy nad jej drugim albumem, zatytułowanya Zan („Kobiety” w języku farsi), izraelsko-perska piosenkarka współpracowała online z kompozytorami i muzykami z Iranu. Jej trzeci album – Roya, który słyszeliście w ubiegłym roku w synagodze Tempel – nagrany został we współpracy z irańskimi artystami, którzy potajemnie, wykazując się wielką odwagą, dołączyli do Liraz i jej izraelskiego zespołu na dwa tygodnie nagrań w Stambule. Przedsięwzięcie musiało być utrzymywane w tajemnicy, aby nie przyciągnąć uwagi teherańskich mułłów i tajnej policji z Teheranu. Rezultatem tej współpracy jest prawdziwa rewolucja, powstały piosenki z prawdziwym przesłaniem i muzyka, która sprawia, że ludzie tańczą i uśmiechają się. Ale też zaczynają myśleć o sprawach ważnych. Podobnie, jak w ubiegłym roku, irańscy muzycy będą grali na scenie wspólnie z Izraelczykami!

Na Szalom zabrzmi głos kobiet, którym głos odebrano – posłuchajcie go!

BOOM PAM

Pochodzący z Tel Awiwu zespół Boom Pam powstał w 2003 roku. W 2023 roku przyjeżdżają ze swoimi gośćmi (Netią Elkayam, Kutimanem oraz z Shaiem Tsabari) do Krakowa na koncert Szalom na Szerokiej w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej,  aby świętować swoje 25-lecie!

Boom Pam to jeden z najbardziej znanych i uznanych izraelskich zespołów grający mieszankę śródziemnomorskiego rocka i surf. W skład kwartetu wchodzi gitara elektryczna, tuba, klawisze oraz perkusja. Ich występy na żywo odniosły natychmiastowy sukces i można ich oglądać w różnych miejscach, od sal koncertowych po szalone imprezy zakrapiane alkoholem.

Debiutancki album Boom Pam od razu znalazł się w pierwszej dziesiątce europejskich list przebojów World Music. Zespół współpracował między innymi z Batsheva Dance Company, nagrał wiele izraelskich hitów, nagrywał muzykę do filmów i współpracował z kultowym izraelskim zespołem Balkan Beat Box, który gościliśmy na FKŻ w 2008 roku. Osiem lat później Boom Pam zagrał w Krakowie razem z legendarną turecką artystką Seldą Bağcan.

Dziś – będąc jednym z najważniejszych zespołów na izraelskiej scenie, współpracują z różnymi muzykami w Izraelu i za granicą, co sami zobaczycie na teorocznym Szalom!

NETA ELKAYAM

Neta Elkayam zyskała uznanie na całym świecie jako wykonawczyni muzyki Afryki Północnej. Neta – absolwentka Key School of Arts, tworzy muzykę i sztukę inspirowaną żydowskimi artystami z Afryki Północnej, łącząc ich charakter i korzenie ze współczesną muzyka świata, integrując wpływy andaluzyjskie, amazigh (berberyjskie) i śródziemnomorskie, rock, pop i jazz. Występowała na wielu ważnych scenach na całym świecie, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Marrakeszu, Institut du monde Arabe, We Casablaca i wielu innych. W ostatnich latach Neta współpracowała ze znanymi artystami, takimi jak Maurice al-Madioni, Nino Bitton, Abir El Abed, Karim Ziad, Mokhtar Gania, Dudu Tessa, Jerusalem East and West Orchestra, Les Femmes de Tétouan czy z Orkiestrą Symfoniczną z Maroka. Neta została uhonorowana nagrodą Sami Michael Award for Social Equality (2019), a także trofeum MDM za wybitny wkład w muzykę żydowsko-marokańską (2022) oraz nagrodą ASF Pomegranate Achievement Award for Music (2022). Była nominowana do nagrody Ophir Oscar za główną rolę w filmie muzycznym „Red Fields” z 2019 roku. https://www.netaelkayam.com/

KUTIMAN

Różnorodność kariery Kutimana nie ma sobie równych w muzyce. Jest autorem tekstów, producentem, multiinstrumentalistą, liderem orkiestry, miksologiem i filmowcem, którego nieustanne poszukiwanie nowej twórczej ekspresji w różnych dziedzinach sztuki sprawiło, że został nazwany architektem psychodelicznego space funku i uhonorowany jako jeden z największych światowych wynalazców. Wyróżniającymi cechami jego kariery są zarówno współpraca, jak i pragnienie wiedzy. Godziny poświęcone poznawaniu tajników sztuki zaowocowały maestrią w gatunkach tak różnorodnych jak Afrobeat, funk, desert blues, indyjska raga, anatolijska psychodelika, tajski molam, spiritual jazz, minimalizm ambient, dub i muzyka house. „Przymus tworzenia” jak Kutiman sam mówi o swojej pracy, jest bardzo silny, a ostatnie lata przyniosły artyście spełnienie obietnicy danej samemu sobie, by zrealizować szereg projektów, które eksplorują różne aspekty jego muzycznego umysłu, łącząc w jedno muzykę z wielu krajów świata.

Kutiman, wieloletni przyjaciel FKŻ nie tylko wielokrotnie ze swoimi projektami gościł na scenach FKŻ (zarówno Tempel, jak  i Szeroka), ale w 2013 roku nakręcił klip na FKŻ – Mix Krakow

SHAI TSABARI

W ostatnich latach izraelska publiczność miała możliwość odkrycia charakterystycznego głosu i osobowości Shaia Tsabari dzięki jego współpracy z Berry’m Sakharof, zespołem Adumey Hasefatot, Ahuva Ozeri, z najnowszego albumu Idana Raichela, a także podczas koncertów z jego uznanym trio. Pokochała go także polska publiczność podczas dwóch festiwali, na których gościł.

Shai urodzony w Jaffie w 1974 roku, dorastał w małym miasteczku Bat-Yam, w prawdziwym tyglu kultur i gatunków muzycznych. Tajniki śpiewu religijnego odkrył w domu dzięki ojcu, który jest kantorem, natomiast babcia wprowadziła go w sztukę gry na jemeńskich instrumentach perkusyjnych i tradycyjnych pieśni ludowych. Często wykradał starszemu bratu płyty z jego kolekcji winyli amerykańskiego rocka z lat 60. i 70.  XX wieku jednocześnie słuchając wschodniej i śródziemnomorskiej muzyki dobiegającej z przejeżdżających samochodów i okolicznych domów.

Te różnorodne wpływy nadal mają ogromny wpływ na to jak Shai interpretuje muzykę, co wyrażone jest na jego debiutanckim albumie Shaharit wnoszącym nowe tchnienie w teksty starożytnych poetów, takich jak rabin Saadia Gaon, Ibn Gabirol i Ahuva Ozeri. Shaharit został już doceniony przez krytyków i zdobył tytuły albumu, piosenkarza i odkrycia roku.

Skróty koncertu będziecie mogli obejrzeć w TVP2 w dwóch częściach – 16 i 23 lipca 2023 w godzinach wieczornych.

WSTĘP
WOLNY