Skopiuj link

Ulotność pamięci? Historia Żydów z Sokołowa Podlaskiego w Księgach Pamięci (PL)

01.07.2023 - 11:00 / JCC Cafe, ul. Józefa 25

Księga Pamięci Sokołowa Podlaskiego została pierwotnie wydana w Tel Awiwie w 1962 r. Złożyły się na nią wspomnienia kilkudziesięciu autorów, listy, fragmenty artykułów i relacji spisane w jidysz i po hebrajsku. Całość to 800 stron żydowskiej historii miasta – nieznanej wcześniej polskim czytelnikom. Autorzy opisali to bogate życie przedwojennej społeczności, w której przeważali religijni konserwatyści niechętnie patrzący na młodzież zwracającą się w stronę syjonizmu. Jest to opowieść o robotnikach i uczonych, inteligentach i prostych ludziach, handlarzach i wielkich kupcach. Także o miejscach: domach modlitwy, sztyblach, synagogach, klubach młodzieżowych i partyjnych lokalach, o świętach i uroczystościach obchodzonych z wielkim rozmachem, o ideach i ruchach społecznych.

Księga Pamięci Sokołowa Podlaskiego była tłumaczona na język polski przez trzy lata dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz darczyńców prywatnych.

Autorką przekładu jest dr Agata Reibach. Przekład fragmentów z języka hebrajskiego: Regina Gromacka. Konsultacja historyczna: prof. Jan Grabowski. Koordynacja i organizacja projektu, redakcja oraz przekład listy sokołowskich ofiar Holokaustu: Katarzyna Markusz.

Księga Pamięci dostępna jest online na stronie sokolow.jewish.pl

Spotkanie z Katarzyną Markusz poprowadzi Marek Tuszewicki

limit miejsc: 40, decyduje kolejność przyjścia

WSTĘP
WOLNY