Skopiuj link

Żydowska kuchnia Lewantu i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego | Souk Al Lakhamin (PL/EN)

01.07.2023 - 14:00 - 18:00 / Instytut Sztuki i Designu UP, ul. Podbrzezie 3

Chciałbym zabrać uczestników warsztatów na wycieczkę do wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Zajrzymy na targi, podpowiemy jakie przyprawy pasują do czego, opowiemy nieco o tradycji żydowskiego gotowania w tej części świata, a każdy dzień warsztatów zapowiada się jako zupełnie inaczej pachnąca i smakująca przygoda.  

IV

Sałatka z freekeh – zielona pszenica podbiła kuchnie w Izraelu już kilka lat temu. Ziarno łączy się z różnymi dodatkami, świeżym ziołami a powstała sałatka jest idealnym obiadem, gdy upał za oknem. 

Bayma – duszona w pomidorach okra to idealny pomysł dla wszystkich którzy nie przepadają za mięsem. Pikantna papryka, kolendrą w ziarnach i w liściach sprawiają, że to proste danie potrafi zachwycić.  

Kibbeh – pochodzące z Libanu kotleciki z jagnięciny i bulguru można podać w zupie cytrynowej albo jako przekąskę. Zmielone ziele angielskie sprawia, że jej smak jest unikatowy.  

Chałka z daktylami – zapleciona na okrągło chałka z daktylami może pojawić się na stole podczas żydowskiego Nowego Roku, ale pieczona bez uroczystego pretekstu również się udaje i smakuje tak samo dobrze. 

***

Bartek Kieżun – autor, dziennikarz kulinarny, podróżnik i fotograf. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Gotuje i karmi, prowadzi warsztaty kulinarne, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje w konkursach kulinarnych. Wypada z Centrum Interpretacji Zabytku i Collegium Civitas. Dwukrotny zdobywca Nagrody Magellana za przewodniki kulinarne: Italia do zjedzenia i Portugalia do zjedzenia. Laureat prestiżowej World Gourmand Cookbook Awards.

Warsztaty zakończą się wspólną kolacją. Cena biletu na 1 warsztat: 250 PLN, karnet na 4 warsztaty: 850 PLN – bilety i karnety do nabycia na 32.jewishfestival.pl Liczba miejsc graniczona (12 osób).