Skopiuj link

Prezydent RP Andrzej Duda patronem honorowym 32. FKŻ

 

Warszawa, 22 maja 2023 roku

 

Organizatorzy i Uczestnicy
Festiwalu Kultury Żydowskiej
w Krakowie

 

Szanowni Państwo!

Pozdrawiam miłośników i wszystkich ciekawych dawnej i współczesnej kultury żydowskiej, przybyłych na poświęcony jej festiwal. Serdecznie witam mieszkańców Krakowa oraz gości z kraju i z zagranicy.

Organizatorzy, kontynuując koncepcję z lat poprzednich, motywem wiodącym tegorocznej edycji uczynili czwarty z żywiołów hebrajskiej Biblii – Ruah, czyli powietrze, przedstawiane jako duch i wiatr, „biały ogień”, którym na czarnym ogniu pisana była Tora, siła sprawcza i przestrzeń wolności dla słowa i myśli. Mam nadzieję, że 32. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie będzie podobny do poprzednich w tym, za co tak bardzo go lubimy: równie nastrojowy i porywający, a zarazem – za sprawą Ruah – odmieniony i inspirujący.

Bywalcy imprezy, uznawanej obecnie za największy na świecie festiwal prezentujący współczesną kulturę żydowską, dobrze znają niepowtarzalną atmosferę, która wypełnia przestrzeń krakowskiego Kazimierza – w przeszłości jednego z głównych ośrodków życia, nauki i kultury polskich Żydów. Ta barwna, twórcza i rzutka społeczność wywarła przemożny wpływ na charakter dawnej stolicy naszego kraju, przyczyniając się znacząco do jej rozwoju. Dla krajobrazu miejskiego była, niczym Ruah, „ożywczym tchnieniem” – wprowadziła doń wspaniałą, oryginalną architekturę i wzbogaciła kulturę polską o elementy żydowskiego dziedzictwa i obyczajowości.

Przez wieki Rzeczpospolita – a w jej sercu zamieszkiwane przez Żydów krakowskie dzielnice Kazimierz i Stradom – była miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Niemiecki Holokaust zniszczył tę symbiozę i zagroził samemu istnieniu narodu żydowskiego. Jednak mimo że z Zagłady ocaleli nieliczni, to kultura i tradycja, zwyczaje, a nawet wiele słów z jidysz przetrwały. Ponownie ożywają one właśnie podczas krakowskiego Festiwalu. W tych daniach elektryzująca atmosfera ogarnia synagogi, uliczki i place, zamieniając Kazimierz w tętniący życiem sztetl, rozbrzmiewający muzyką i poezją, dyskusjami o dniu dzisiejszym i jutrze, a przy tym – kuszący zapachami tradycyjnej żydowskiej kuchni.

Życzę, aby i w tym roku zasmakowali Państwo w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach. Niech festiwalowy Kazimierz znów stanie się sąsiedzką, pełną wzajemnego szacunku przestrzenią, forum spotkań i inspirujących rozmów prowadzących do zbliżenia między ludźmi i narodami. Życzę wszystkim Państwu wielu fascynujących przeżyć podczas festiwalowych wydarzeń.

Z wyrazami szacunku i sympatii, 

Andrzej Duda