Skopiuj link

Przemiany pamięci. Archiwiści społeczni o niewypowiedzianych historiach

01.07.2023 - 12.00 / Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

Katarzyna Winiarska, Marek Chmielewski, Kamil Kmak, prowadzenie: Karolina Sakowicz
Organizator: Centrum Archiwistyki Społecznej

Zbierają opowieści, dbają o cmentarze, organizują wydarzenia kulturalne. Wraz z lokalnymi społecznościami odkrywają historie żydowskich mieszkańców swoich miejscowości. Archiwiści społeczni – dlaczego to robią, z czym się mierzą oraz jak zmienia się ich środowisko i oni sami?

Rozmowę z Katarzyną Winiarską (Wirtualne Muzeum Żydów w Białowieży), Markiem Chmielewskim (sołtys Orli) i Kamilem Kmakiem (Saga Grybów) poprowadzi Karolina Sakowicz (Centrum Archiwistyki Społecznej).

Katarzyna Winiarska – animatorka kultury i edukatorka związana z Puszczą Białowieską. Autorka Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży (www.jewish-bialowieza.pl). Twórczyni i prowadząca Teatr w Stodole w Teremiskach. Zajmuje się badaniem historii Żydów w Białowieży i działa na rzecz przywracania pamięci o nich. Za swoje działania dostała liczne wyróżnienie w ramach konkursu Nagroda Polin 2019, Dyplom Chroniąc Pamięć za zasługi ratowania i upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce w 2020 roku oraz Wyróżnienie w 3. edycji Nagrody KARTY za działanie na rzecz pamięci historycznej służące wspólnocie obywatelskiej w 2022 roku.

Kamil Kmak – społecznik, regionalista, menedżer projektów, założyciel polsko-żydowskiej grupy „Gribov” (jid. Grybów), Społecznego Archiwum Grybowa, prezes stowarzyszenia Saga Grybów. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia mające na celu przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej i łemkowskiej regionu, zbliżanie ludzi różnych kultur i wyznań. Laureat III Edycji Nagrody KARTY im. za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej.

Marek Chmielewski – rolnik, społecznik, sołtys swej miejscowości, nad którą góruje potężna synagoga. Określa się mianem „samozwańczy kustosz bożniczy”. Strażnik pamięci zaangażowany w dialog polsko-izraelski.

Karolina Sakowicz – animatorka i menadżerka kultury, inicjatorka m.in. Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum POLIN od 2015 roku, kierowniczka działu projektów kulturalnych w Centrum Archiwistyki Społecznej.

 

Zdjęcie na grafice pochodzi ze zbiorów Społecznego Archiwum Grybowa, jest to dar p. Esther Gilboa. Na fotografii rozpoznano Feigę Riegelhaupt z Grybowa (druga od prawej w ostatnim rzędzie).

WSTĘP
WOLNY