Skopiuj link

Koncert Orkiestry Klezmerskiej z Sejn pod patronatem Kulczyk Foundation

Festiwal Kultury Żydowskiej od wielu już lat współpracuje z Kulczyk Foundation. Wspólnie organizujemy koncerty, które promują wielokulturowość i wzajemny szacunek – kontynuując dzieło rozpoczęte przed laty przez dr. Jana Kulczyka – biznesmena i filantropa. Koncerty te dedykowane są jego pamięci.

Tegoroczny koncert pod auspicjami Kulczyk Foundation to wielki hołd dla przywiązania do lokalnej tradycji, jej pielęgnowania i twórczej kontynuacji z pokolenia na pokolenie. Sejny to niewielkie miasteczko na polsko – litewsko-białoruskim pograniczu. Pewnie mało kto by o nim słyszał, gdyby nie … Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Wielopokoleniowa orkiestra złożona z mieszkańców Sejn to fenomen na skalę światową – o zaszczyt grania z nią zabiegają muzycy z całego świata, a ich projekt Tratwa muzykantów to zaproszenie do zanurzenia się w polsko-żydowską przeszłość i wypłynięcie w przyszłość muzyki żydowskiej – stąd do projektu zapraszani są wielcy współcześni muzycy żydowscy – tym razem Frank Lonodn i Lorin Sklamberg z legendarnego, nagrodzonego nagrodą Grammy zespołu The Klezmatics.

Kulczyk Foundation w swoich projektach dba o lokalne społeczności, o ludzi w potrzebie, ale też o wielokulturowość. Orkiestra Sejneńska, działająca pod auspicjami Fundacji Pogranicze doskonale wpisuje się we wszystkie te pola, jest do tego jedną z najgenialniejszych lokalnych inicjatyw, która realnie i pozytywnie wpływa zarówno na zrównoważony rozwój lokalny, jak też wybory i kariery mieszkańców.

Pierwszy koncert dedykowany pamięci biznesmena i filantropa dr. Jana Kulczyka odbył się na FKŻ w roku 2016. Każdego roku wybieramy jeden projekt, który jest najbardziej zbieżny z celami Kulczyk Foundation, która jest partnerem tej serii koncertów. Otworzyła ją Pani Dominika Kulczyk oraz Tad Taube.

 

 

 

 

 

collage: Piotr Myszczyński i Agata Wasilewska
miniatura: Paweł Grześ