Michael Winograd – klarnet / Brian Drye – puzon / Will Holshouser – akordeon / Shoko Nagai – fortepian / Zoe Guigueno – bas / David Licht – perkusja / gościnnie: Socalled

 

Klarnecista Michael Winograd ze swoim zespołem Honorable Mentshn z radością powraca do Krakowa. Ostatni raz wystąpili na Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2019 roku i od tego czasu spędzali dużo czasu u siebie czekając. W końcu jednak wyruszyli z powrotem w trasę, grając muzykę ze swojej nowej płyty „Early Bird Special”. W ślad po poprzednim krążku, „Kosher Style”, nowy album kontynuuje wytyczoną linię, olśniewając klezmerską publiczność z bliska i z daleka. Podróżując w czasie, Honorable Mentshn, tworzą muzykę, która lokuje się między przeszłością a teraźniejszością, a brzmiałaby dobrze zarówno w domach weselnych lat 50. XX wieku, jak i klubach nocnych lat 20. XXI wieku. I chociaż nie obcy jest im schtick i nostalgia, bez obaw można powiedzieć że, Mentshn grają z wirtuozowskim zapałem. „Winograd jest jednym z najbardziej inspirujących muzyków klezmerskich swojego pokolenia. Jego obecny zespół gra najlepszą dzisiaj muzykę. Poziom muzyków skupionych przez Winograda jest kosmiczny”. (Dr Hankus Netsky, Jerusalem Post, luty 2023 r.)

Pochodzący z Brooklynu klarnecista Michael Winograd jest uznawany za jednego z wyróżniających się twórców współczesnej i tradycyjnej muzyki jidysz. Podróżował po świecie jako wykonawca muzyki klezmerskiej, jest ceniony zarówno jako kompozytor, pedagog, jak i producent tej muzyki. Występował i nagrywał z wieloma czołowymi artystami muzyki żydowskiej, a także był solistą na płycie zespołu Vulfpeck „The Beautiful Game” z 2016 roku. Zagrał wraz z nimi w 2019 roku podczas legendarnego koncertu w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Rok 2022 był pracowitym rokiem dla Michaela. Wraz z wokalistą Klezmatics Lorinem Sklambergiem był współproducentem pełnometrażowego programu i albumu z muzyką odkrytą w helsińskich kabaretach z repertuarem w języku jidysz. Wcześniej w tym samym roku skomponował muzykę do programu HBO „And Just Like That” jak również założył Yiddishe Pirat, nową supergrupę klezmerską z Jackiem Strattonem z Vulfpeck oraz z Socaled.

Honorable Mentshn z radością przywitali możliwość występowania z Socaled (Joshem Dolgin) czyli mieszkającym w Montrealu raperem, producentem muzycznym, iluzjonistą, fotografem, dramaturgiem, filmowcem, klawiszowcem, lalkarzem oraz uwielbianym pieśniarzem i wykonawcą pieśni w języku jidysz. Jest on laureatem nagrody Adrienne Cooper Dreaming in Yiddish. Wyprodukował pięć musicali, dziesiątki płyt a nawet wydał kilka książek kucharskich.