Skopiuj link

Tradycja żydowskich pieśni religijnych: wprowadzenie do Piyut (EN/PL)

30.06.2023 - 12:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36

Praktyczne warsztaty z piosenkarzem, kulturowym aktywistą Yairem Harelem, który jest także dyrektorem muzycznym Piyyut Ensemble, założycielem strony internetowej 'Zaproszenie do Piyyut’ i dyrektorem artystycznym Festivalu Piyyut w Jerozolimie. 

Piyyut to hebrajskie słowo odnoszące się do tradycji świętych pieśni hebrajskich. Ma ona dwa tysiące lat. Powstawała na ziemiach Izraela, wrośnięta w psalmy, w poezję biblijnych proroków jest również ostatnią tradycją żydowskiej literatury. Rozwija nieustannie historię judaistyczną na całym świecie.

Obecnie pieśni Piyyut są recytowane w różnorodnych kontekstach – podczas nabożeństw, modlitw indywidualnych, świąt związanych z żydowskim cyklem życia, podczas różnych wydarzeń społecznych etc. Rodzaje melodii, które akompaniują tekstom Piyyut, są niezwykle zróżnicowane pod względem bogactwa, wpływów tradycyjnej muzyki z krajów, które kiedykolwiek gościły Żydów.

Poprzez ćwiczenie kilku Piyutim z całego żydowskiego świata, od wschodu po zachód, spróbujemy dotknąć sekretu tego wyjątkowego fenomenu. Przejdziemy od perspektywy historycznej i społecznej do wymiaru duchowego. Poznamy osobistą i zbiorową tęsknotę za zjednoczeniem z boskim elementem poprzez słowa, muzykę i ludzki głos.

 

Bezpłatne wejściówki do pobrania na 32.jewishfestival.pl; liczba miejsc ograniczona (25 osób)